روکش دندان در رشت

کاربرد روکش دندان

روکش دندان در رشت مانند شهر های دیگر از مشهورترین روش های ترمیم دندان است که از آن برای پوشاندن دندان خرابی که دیگر برای اصلاح آن دیر شده است استفاده می شود . به طور مثال برای درمان دندان هایی که پوسیدگی دارند و با استفاده از روش های قدیمی مانند پرکردن نمی توان ظاهر آن ها را درست کرد می توان از روکش دندان استفاده کرد . برای آشنایی بیشتر با کاربرد روکش دندان در رشت با دکتر یاسمن صادقی متخصص دندانپزشکی ترمیمی رشت همراه باشید .

پس از درمان ریشه دندان برای از بین بردن عفونت و دندان درد می توان از روکش استفاده کرد البته لازم است بدانید دندان روکش شده ممکن است برای هیشه عملکرد خوبی نداشته باشد . در این گونه شرایط انتخاب روکش دندان کاملا اختیاری است.

روکش ها، دندان آسیب دیده را پوشش می دهند و با این کار از ساختار دندان حمایت و حفاظت می کنند. آن ها به دلیل محصور و ایزوله کردن دندان، احتمال پوسیدگی و کرم خوردگی را تقریبا به صفر می رسانند و این به معنای افزایش طول عمر دندان آسیب دیده می باشد.

روکش دندان گزینه ی مناسبی برای بیمارانی است که دندان هایشان دچار خرابی و آسیب دیدگی های شدید شده است چرا که نه تنها ساختار دندان طبیعی را به شما باز می گرداند بلکه عملکرد دندان را نیز بالا برده و لبخندتان را زیباتر می کند.

دلیل اصلی استفاده از روکش دندان ، از دست دادن یا ضعیف شدن نسوج تاجی دندان است که به سه دلیل پوسیدگی ، سایش بیش از حد سطوح مختلف دندان یا شکستگی تاج اتفاق می افتد .هنگامی که دندان پوسیده شود باید سریعا برای ترمیم آن اقدام کرد .

انواع روکش دندان

از انواع روکش دندان بر حسب جنسی که از آن ساخته می شوند می توان به :استیل رنگ ثابت ، تمام فلز ، سرامیک ترکیبی با فلز ، تمام زرین و تمام سرامیک اشاره کرد .

روکش استیل رنگ ثابت : این روکش از نوع روکش های پیش ساخته است که به صورت موقت روی دندان های اصلی نصب می شود . این روکش ها از دندان یا پرکردگی تا زمان آماده سازی روکش های دائم محافظت می کند .از این روکش های آماده معمولا برای پوشش دندان های شیری استفاده می شود تا آن ها را از پوسیدگی بیشتر محافظت کند .

هنگامی که دندان شیری بیفتد روکش هم همراه آن خارج می شود تا جا برای دندان دائمی باز شود . در حالت کلی روکش های استیل رنگ ثابت اغلب برای کودکان استفاده می شوند زیرا در یک جلسه می توان آن را نصب کرد و قیمت آن نسبت به روکش سفارشی پایین تر است .

روکش تمام فلز: جنس این روکش ها کاملا از فلز است و بسته به آلیاژ ، رنگ آن زرد یا سفید می باشد . جنس روکش های تمام فلز معمولا از ۱- آلیاژ های قیمتی ۲- آلیاژ های نیمه قیمتی ۳- آلیاژ های معمولی است .

روکش دندان سرامیکی:روکش دندان سرامیکی از جنس چینی های مختلف از جمله پرسلن است . این روکش انواع مختلفی دارد که عبارت است از :۱-پرسلن جاکت کراون ۲- پرسلن مدرن ۳- زیرکونیم

روکش دندان سرامیک و فلز :امروزه اغلب متخصص های ارتودنسی از این روکش برای دندان های خود استفاده می کنند . این روکش به دلیل این که هسته مرکزی آن از جنس فلز است قدرت و استحکام زیادی دارد و به خوبی می تواند از دندان شما محافظت کند . لایه خارجی روکش دندان سرامیک و فلز برای داشتن زیبایی بیشتر از جنس سرامیک است .

کاربرد روکش دندان

شرایط استفاده از روکش دندان

انجام روکش دندان به عوامل مختلفی از جمله : ساختمان دندان ها،عادات بیمار و شرایط دندان ها بستگی دارد . در ادامه به طور کلی برای شما بیان می کنیم که در چه شرایطی می توان برای ترمیم دندان ها از روکش دندان استفاده کرد :

 • اگر حفره ای در دندان شما به وجود آمده که نسبتا بزرگ است.
 • اگر دندان شما ترک خورده ، فرسوده یا ضعیف است .
 • اگر قبلا دندانتان را عصب کشی کرده اید .
 • اگر به دنبال پوشاندن نقایص دندان و زیبا سازی لبخند خود هستید .
 • اگر دندان شما به دلیل پوسیدگی شدید از بین رفته است .

مراحل انجام روکش دندان

برای قرار دادن روکش دندانپزشک ابتدا دندان شما را با تراشیدن قسمت بیرونی آن آماده می کند .  سپس هر گونه پوسیدگی دندان را بر می دارد . در صورتی که دندان شما برای حمایت از روکش به ساختار اضافی نیاز داشته باشد ، دندان پزشک از کور بیلداپ استفاده می کند و دندان از دست رفته را با یکی از مواد ترمیمی مناسب بازسازی می کند تا دندان آماده دریافت روکش شود .

در برخی موارد پزشک قبل از گذاشتن روکش دائمی روکش موقت برای شما قرار می دهد . این روکش معمولاً کمتر از دو هفته در دهان شما باقی می ماند.در حین استفاده از این روکش دندان نسبت به گرما و سرما حساس است بنابراین در این مدت از خوردن غذاهای چسبنده یا جویدن آدامس خودداری کنید . در صورتی که دندانپزشک تجهیزات کافی و ویژه داشته باشد می تواند در همان روز روکش دائمی جدید را بسازد . در آخر اگر از ظاهر روکش خود رضایت داشتید ، دندانپزشک آن را در جای خود با مواد مخصوص محکم می کند .

مراحل انجام روکش دندان

مزایای استفاده از روکش دندان

از مزایای روکش دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • جلوگیری از گسترش ترک دندان
 • ترمیم دندان پس از عصب کشی
 • جلوگیری از ساییدگی دندان
 • بهبود عملکرد جویدن با دندان شکسته
 • اصلاح کجی و ناهم راستایی خفیف دندان
 • پشتیبانی از ساختار ضعیف شده دندان و حفاظت از ساختار شکسته دندان
 • افزایش زیبایی دندان هنگام خندیدن
 • از بین بردن فاصله بین دندان‌ها
 • افزایش طول  یا پهنای دندان
 • کمک به اتصال بریج به دندان‌ها
 • بهبود عملکرد صحبت کردن
 • ترمیم و بازسازی دندان های خراب یا بدرنگ
 • حفظ ساختار دندان در برابر شکستگی و سلامت بافت‌های اطراف دندان

عوارض موقت روکش دندان

روکش دندان روشی کاملا اطمینان بخش است و احتمال بروز مشکل در آن کم است . اگر روکش دندان به صورت اصولی انجام نشود می توان گفت مهم ترین عارضه آن التهاب لثه یا نیاز دندان به عصب کشی است . اگر یکی از دندان های اطراف روکش دچار پوسیدگی شود این موضوع باعث فشار آوردن بیش از حد به لثه و تحریک و التهاب در آن می شود .

روکش دندان در رشت

از آن جایی که به علت التهاب ، خون ریزی زیادی رخ می دهد ، خود فرد جرات نمی کند این منطقه را تمیز کند و هر روز مواد غذایی بیشتری در این حفره وسیع گیر می افتند. این موضوع باعث می شود  هر روز بر التهاب این منطقه و بوی بد دهان افزوده شود . پوسیدگی ثانویه از کنار روکش مجددا آغاز می شود و این موضوع یا به علت عدم رعایت بهداشت توسط خود بیمار هست  یا به دلیل تطابق پایین روکش دندان که در هر دو صورت باید روکش دندان تعویض شود.

از عوارض موقت دیگر روکش دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • حساسیت لثه به لمس یا فشار
 • احساس ناراحتی در هنگام جویدن غذا
 • حساسیت دندان نسبت به برخورد با غذاهای سرد یا داغ

قیمت روکش دندان در رشت مانند سایر هزینه های دندانپزشکی ثابت نیست و می تواند بر اساس شرایط بیمار و نوع مواد استفاده شده کم یا زیاد شود .قیمت روکش دندان به نوع آلیاژ زیر آن نیز بستگی دارد . اگر به دنبال روکش ارزان قیمت هستید، روکش های پرسلن باند شده به فلز از روکش های ارزان قیمت هستند .برای اطلاع  از قیمت روکش دندان در رشت با دکتر یاسمن صادقی دکتر متخصص ایمپلنت در رشت همراه باشید .

عوامل تأثیر گذار در قیمت روکش دندان

علاوه بر نوع روکش ، هزینه روکش به دستمزد دندانپز شک و هزینه لابراتوار نیز بستگی دارد . در حال حاضر با توجه به افزایش بی سابقه قیمت مواد معدنی و تأثیر مستقیم آن بر وضعیت دندانپزشکی هزینه همه درمان ها تاحدودی افزایش یافته است .

همان طور که گفته شد معمولا به طور دقیق نمی‌توان نرخ دقیقی برای روکش کردن دندان و یا هرگونه کار زیبایی و درمانی اعلام کرد. زیرا تمام این کارها به شرایط مختلفی بستگی دارد. به طور خلاصه، هزینه‌ی روکش دندان به هزینه‌ی پزشک، نوع روکش و همپنین هزینه‌ی لابراتور بستگی دارد. برای اطلاع از قیمت، حتما با چندین مرکز و پزشک مشورت کنید و با توجه به بودجه و نیاز خود اقدام به روکش گذاری کنید.

قیمت انواع روکش دندان

در بین روکش های دندان روکش زیرکونیا و روکش سرامیکی قیمت بالاتری دارد . روکش های سرامیکی تماما از پروسلین ساخته شده است .این روکش ظاهر زیبایی دارد و کاملا مطابق با رنگ دندان است . این ویژگی ها باعث شده است این نوع روکش بهترین گزینه برای دندان های جلویی باشد و قیمت بالایی داشته باشد .

روکش زیرکونیا تقریبا ویژگی هایی مشابه با روکش سرامیکی دارد اما می توان گفت دوام و استحکام آن بیشتر است .اکثر افراد فکر می‌کنند که روکش باعث حفاظت کامل دندان می‌شود و دندان روکش شده نیازی به مراقبت ویژه ندارد در صورتی که هیچ‌گاه تطابق کامل بین لبه‌های روکش با دندان به وجود نمی‌آید.

قیمت روکش دندان

همیشه شانس ورود میکروب و ایجاد عوارضی چون پوسیدگی و التهاب لثه وجود دارد که مراقبت از روکش را مانند یک دندان طبیعی و حتی بیشتر از آن الزامی می‌سازد. هر گونه گیر غذایی، آزار لثه‌ای، ایجاد بوی بد در اطراف ریشه نیاز به مراجعه و پیگیری برای حفظ دندان پایه، روکش را الزامی می‌کند.

قیمت روکش دندان زیرکونیا

قبل از گذاشتن روکش حتما با پزشک در مورد قیمت دقیق آن صحبت کنید .در حال حاضر (ابتدای سال ۱۳۹۹) هزینه یک واحد روکش زیرکونیا در رشت هر روز متغیر است .  قیمت روکش های PFM که پایه متال و رویه سرامیک داد حدوداً ۸۵۰ هزار تومان و قیمت روکش فول زیرکونیا که تمام زیبایی است ۲۵۰۰۰۰۰ تومان است که البته از جنس IPS E-Max هم می تواند باشد.

قیمت روکش دندان طلا

همان طور که از اسم این روکش پیداست ، قیمت روکش دندان طلا به قیمت طلا و میزان گرم مورد استفاده در آن بستگی دارد .  طلای به کار رفته در این روکش از آب کردن طلای ۱۸ عیار به دست می آید . علاوه بر آن لابراتوار ها معمولا درصدی از قیمت طلای به کار رفته را به عنوان هزینه ی لابراتوار اعلام میکنند که این درصد نیز در تعیین هزینه ی نهایی روکش طلا مؤثر است.

روکش دندان طلا 

آماده‌سازی دندان، تعداد روکش‌های مورد نیاز، مواد مورد استفاده برای ساخت روکش، و سایر فاکتورهای مانند آن می‌توانند بر هزینه روکش دندان‌های فرد تاثیر داشته باشند. هر چند اکثر موسسات بیمه حداقل بخشی از هزینه روکش دندان را تحت پوشش قرار می‌دهند، هزینه درمان با این روش احتمالاً یکی از عوامل تعیین کننده برای انتخاب درمان برای شما خواهد بود. به همین خاطر بهترین راه برای اطلاع دقیق از هزینه روکش دندان می‌تواند هماهنگی جلسه مشاوره با دندان‌پزشک در مطب وی باشد.

قیمت روکش دندان عصب کشی شده

اگر پوسیدگی دندان وسیع باشد پس از این که دندان خود را عصب کشی کردید لازم است تا آن را روکش کنید . هزینه روکش کردن دندان عصب کشی شده به عصب کشی آن بستگی ندارد بلکه همان طور که در ابتدای مقاله اشاره شد به جنس روکش ، هزینه لابراتوار ، مواد قالب گیری ، دستمزد پزشک بستگی دارد  .  در مواردی محدود ممکن است بعد از عصب کشی دندان، نیازی به روکش آن نباشد.

قیمت روکش دندان پروسلین متصل به پایه فلزی

این روکش ترکیبی از خواص روکش های سرامیکی و فلزی دارد و خاص است . استحکام آن از روکش های سرامیکی بیشتر و از روکش های تماما فلزی کم تر است. زیبایی آن نسبت به روکش های فلزی بیشتر است اما روکش های سرامیکی نسبت به آن زیبا تر است . این روکش نیز برای نصب در مقابل دندان های طبیعی مشکل روکش های سرامیکی را نیز دارد . قیمت روکش های پروسلین متصل به پایه فلزی از روکش های سرامیکی کمتر و از روکش های تمام فلزی بیشتر است .

قیمت روکش دندان با توجه به نوسانات قیمت ارز و کشور ساخت روکش می تواند متفاوت باشد . وقتی می گوییم روکش دندان محصول کره جنوبی است این محصول می تواند بسته به کیفیت ساخت قیمت متفاوتی داشته باشد .

نوشتهٔ پیشین
لمینت سرامیکی دندان
نوشتهٔ بعدی
متخصص پروتز دندان در رشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست