متخصص پروتز دندان در رشت

متخصص پروتز دندان در رشت

پروتز دندان یکی از گرایش های دندانپزشکی است که بر جایگزین کردن یا بازگرداندن دندان ها تمرکز دارد . متخصص پروتز دندان به شخصی گفته می شود که در زمینه درمان مشکلات فک یا دندان های از دست رفته مهارت دارد . دکتر یاسمن صادقی متخصص پروتز دندان در رشت است که می تواند زیبایی لبخند شمارا بهبود ببخشد .

همه ما می‌دانیم که از دست دادن دندان‌ها تأثیر قابل توجهی بر وضعیت چهره افراد و مهم‌تر از آن بر روحیه و اعتماد به نفس آنها دارد و اگر خود چنین تجربه‌ای نداشته‌ایم حتما با چنین اشخاصی مواجه شده‌ایم .

یک دندانپزشک پروتز باید علاوه بر دوره ۴ ساله دندانپزشکی یک دوره تحصیلی سه ساله را نیز بگذراند تا به یک متخصص در زمینه پروتز دندان تبدیل شود. دوره پروتز دندان مانند دوره رزیدنتی در رشته پزشکی است . دندانپزشک عمومی با متخصص پروتز دندان تفاوت دارد و متخصص پروتز دندان در زمینه جایگزین کردن و ترمیم دندان ها و انواع پروتز دندان آموزش های فراوان و تخصصی زیادی دیده است .

بزرگترین تفاوت بین متخصص پروتز دندان و دندانپزشک عمومی این است که متخصص پروتز دندان با جایگزینی دندان و بازگردانی سلامت و عملکرد در تمام سطوح دهان سر و کار دارد. دندانپزشکان عمومی بر روی ترمیم دندان ها و اطمینان از سالم ماندن آن ها تمرکز می کنند.

متخصص پروتز دندان  دندانپزشکی است که علاوه بر سپری نمودن دوره ۶ ساله دندانپزشکی عمومی دوره ۳-۴ ساله تخصصی را گذرانیده است که در این دوره دانشگاهی کلی بیماران سخت درمان ایمپلنت و پروتزی را درمان کرده است و در آن رشته به تجربه و تبحر کافی دست یافته است.از کارهایی که دندانپزشک متخصص در زمینه پروتز قادر است انجام دهد می توان به گذاشتن ونیرکامپوزیت ، روکش و ایمپلنت دندان اشاره کرد .

پروتز دندان چیست ؟

به هر وسیله مصنوعی که جایگزین یک قسمت از دست رفته بدن می شود پروتز گفته می شود . مثل پروتز دست ،پروتز چشم و پروتز های دندانی و….

پروتز های دندانی برای بازسازی و جایگزینی دندان ها استفاده می شوند که شامل پروتز ثابت ، پروتز متحرک و پروتز های فکی صورتی می شود.

متخصص پروتز دندان در رشت

چرا به درمان‌های تخصصی دندانپزشکی مانند متخصص پروتز دندان نیازمندیم؟

سؤالی که ممکن است سؤال شما هم باشد و پاسخ بسیار ساده دارد:

به علت کیفیت بالاتر خدمات دندان‌پزشکان متخصص و صدالبته صرفه اقتصادی نهایی به درمان‌های تخصصی دندانپزشکی نیازمندیم.

درصورتی‌که با دریافت یک خدمت دندانپزشکی ناقص و معیوب نه‌تنها مشکلی از سیستم دندانی شما حذف نمی‌شود بلکه درمان ناکامل منجر به آسیب‌های بیشتر و گاهاً غیرقابل‌جبران به ساختار دندان می‌گردد که برای رفع آن ناچار متحمل هزینه بیشتری می‌شوید.

علت تفاوت کیفیت خدمات درمانی در ماهیت دوره‌های آموزشی دندان‌پزشکان عمومی با  متخصصان است.

دندان‌پزشکان عمومی با گذراندن دوره شش‌ساله آموزش عمومی که شامل همه رشته‌ها می‌شود و در هر رشته حداکثر شش تا هشت واحد عملی طی می‌گردد؛ فارغ‌التحصیل می‌شوند؛ سپس در صورت تمایل در آزمون پذیرش دستیاری شرکت می‌کنند و در صورت کسب رتبه لازم در یکی از رشته تخصصی متناسب با رتبه به ادامه تحصیل می‌پردازند.

در دوره آموزش تخصصی سه تا چهار سال منحصراً صرف فراگیری تمام جنبه‌های علمی و عملی رشته تخصصی می‌شود.

هرچند؛ باوجود افزایش تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی و افت شدید کیفیت آموزش دوره عمومی؛ هستند همکاران دندان‌پزشک عمومی که خدمات قابل‌قبول به بیماران خود ارائه دهند ولی انتخاب دندان‌پزشکان متخصص همواره بهترین گزینه است.

متخصص پروتز دندان خوب

اگر به دندان مصنوعی نیاز دارید یا می خواهید جای خالی دندان را به وسیله پروتز دندان پر کنید باید حتما به دندانپزشک متخصص در زمینه پروتز دندان  مراجعه کنید . متخصص پروتز دندان با ظاهر و عملکرد دندان و لثه سروکار دارد . یک دندانپزشک متخصص در زمینه پروتز باید علاوه بر این که می تواند مشکلات عملکردی دندان ها رارفع کند ، از طبیعی و جذاب بودن آن ها نیز اطمینان حاصل کند . در جراحی های دندانی  حضور یک متخصص در زمینه پروتز دندان الزامی است .

کدام نوع پروتز برای شما بهتر است؟

در این مقاله چهار نوع پروتز دندانی را برای شما بررسی خواهیم کرد :

دنتال ایمپلنت : دنتال ایمپلنت جای گیری یک دندان به طوردائمی دردهان است . دنتال ایمپلنت به این صورت است که ایمپلنت در استخوان فک جای می گیرد . زمانی که جای ایمپلنت حفظ شود و استخوان اطرافش پر شود دندان مصنوعی روی آن مونت می شود .

روکش دندان : روکش ها می توانند یک دندان یا با روش بریج چند دندان را پوشش دهند .

دندان های مصنوعی یا پروتز دندان : دندان های مصنوعی یا تکه ای یا یک دست کامل هستند . دندان های مصنوعی می توانند مثل بریج یک بخشی را پوشش دهند یا این که جای یک دندان را پر کنند .

متخصص پروتز دندان

ونیرها : ونیرها پوسته شفاف و نازکی هستند که دندان ترک خورده یا بدرنگ شده را بهبود می بخشند .

یک متخصص پروتز دندان خوب بر اساس شرایطی مانند تعداد دندان های افتاده ، ضخامت استخوان فک ، شرایط باقی دندان ها تصمیم می گیرد که از چه نوع پروتزی استفاده کند . اگر یکی یا دو تا از دندان ها افتاده باشند و باقی دندان ها سالم باشند باید از بریج یا پروتز تکه ای استفاده کرد . اگر فقط چند تا دندان طبیعی مانده باشند و شرایط مناسبی نداشته باشند ایمپلنت بهترین گزینه است .

اگر استخوان فک نازک باشد دندانپزشک احتمالا از پیوند استخوان برای این ناحیه استفاده می کند که بتواند از ایمپلنت دندان محافظت کند .

کار متخصص پروتز دندان

پروتزهای دندان معمولا از متریال های مختلفی ساخته می شوند، پرسلین، کامپوزیت رزین، اکریلیک و زیرکونیا. برای ساخت پروتز دندان متخصص پروتز دندان ابتدا یک ارزیابی کامل از دندان ها و پوسیدگی های دندانی می کند . سپس رادیولوژی دندان انجام می شود که برای پروتز گذاشتن لازم است . همین به دندانپزشک اجازه می دهد که پروتزی که هر گونه دندان باقی مانده ای را حمایت می کند را آماده کند.

سپس دندانپزشک یک قالب گیری از دندان های موجود می کند که با گاز گرفتن تبدیل به یک قالب می شود . در مرحله بعد قالب به آزمایشگاه فرستاده می شود . بعد از اینکه این ابزار ساخته شد، پروسه جایگزینی بسته به نوع پروتزی که دریافت می کنید می باشد.

برای فیت کردن ایمپلنت ها متخصص پروتز دندان باید تیتانیوم را با جراحی استخوان انجام دهد. سپس قبل از این که پروتز انجام شود باید چند ماه صبر کرد . اگر تصمیم دارید دندان هایتان را روکش ، بریج یا ونیر کنید دندانپزشک احتمالا برای آماده شدن سطح دندان بخشی از سطح دندان را می تراشد . دندان های مصنوعی هم نیاز به چک شدن دارند تا مطمئن شوید که کاملا فیت دهانتان می باشند و راحتید.

 

نوشتهٔ پیشین
روکش دندان در رشت
نوشتهٔ بعدی
قیمت ایمپلنت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست