کامپوزیت دندان در رشت

انواع کامپوزیت دندان

داشتن دندان های زیبا تاثیر فوق العاده ای در چهره ما دارد و لبخند زیبای ما سبب جذابیت چهره مان می شود . امروزه بسیاری از افراد برای زیبا تر شدن یک دست شدن رنگ و فرم دندان هایشان از ,ونیر کامپوزیت دندان استفاده می کنند .

کامپوزیت های مورد استفاده در درمانهای ترمیمی و زیبایی دندانپزشکی به چهار دسته کلی ماکروفیل ها، میکروفیل ها، کامپوزیت های هیبریدی و نانوکامپوزیت ها تقسیم می شوند.دکتر یاسمن صادقی متخصص دندانپزشکی ترمیمی رشت است که در زمینه کامپوزیت دندان  نیز فعالیت دارد .

ونیرکامپوزیت چیست ؟

از نام های دیگر ونیرکامپوزیت می توان به ونیر یک جلسه ای،کامپونیر، ونیرهای رزین کامپوزیتی، باندینگ کامپوزیت اشاره کرد . اگر دندان هایتان دچار شکستگی شده است و آسیب دیده یکی از گزینه های خوب استفاده از رزین کامپوزیت است .

ونیر کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی روش جایگزین محافظه کارانه تری است . ونیرکامپوزیت از جنس رزین نیمه شفاف است و دندانپزشک می تواند آن را با ظرافت در یک جلسه بر روی دندان های فرد نصب کند . قیمت ونیر کامپوزیت نسبت به لمینت کمتر است و تنوع بیشتری دارد بنابراین از محبوبیت ویژه ای بین مردم برخوردار است .

کامپوزیت ونیر بر اثر ترکیبات شیمیایی ذره ای به نام فیلر درست می شود که استحکام بالایی دارد . به بیان دیگر کامپوزیت ونیر یک ترکیب خمیری است که بر اثر تابش نور یووی در طول موج خاص سفت و سخت می شود . پس از این که کامپوزیت ونیر سفت شد با پولیش بر اساس سلیقه ی بیمار به آن شکل و فرم مناسب داده می شود .
همان طور که گفته شد ونیرکامپوزیت دندان معمولا در یک جلسه انجام می شود . در برخی موارد فرد به یک ویزیت اولیه برای ارزیابی وضعیت دندان و هماهنگی نیاز دارد سپس در جلسه دوم ونیر کامپوزیت پیوند داده می شود. کامپوزیت دندان معمولا با نور لیزری و چسب مخصوص پیوند داده می شود و چسب کمک می کند ونیرکامپوزیت محکم روی دندان نگه داشته شود .

قیمت کامپوزیت دندان در رشت

به صرفه بودن قیمت کامپوزیت آن را به یک روش پر طرفدار تبدیل کرده است . با ونیرکامپوزیت شما می توانید با پرداخت هزینه کمی  صرفا در یک جلسه صاحب لبخند هالیوودی شوید . برای محاسبه دقیق قیمت کامپوزیت باید ابتدا بدانید که چه تعداد دندان هایتان به ونیر کامپوزیت احتیاج دارد . برای این کار کافیست جلوی آیینه بایستید و لبخند بزنید .

دندان هایی که دیده می شوند را بشمارید و لبخند بزنید . اگر هنگام لبخند زدن بیشتر فک بالای شما نمایان می شود ۸ دندان و اگر هر دو فک دیده می شود ۱۴ یا ۱۶ دندان بالا و پایین را ملاک قرار دهید . قیمت هر واحد ونیر کامپوزیت با توجه به میزان مهارت متخصص دندانپزشکی ترمیمی و نوع کامپوزیتی که استفاده می کند می تواند متفاوت باشد .

قیمت کامپوزیت دندان

چرا کامپوزیت دندان از لمینت ارزان تر است؟

جنس کامپوزیت از موادی است که پیش از این برای پر کردن و رفع پوسیدگی دندان ها استفاده می شده است . برای آماده سازی کامپوزیت نیاز به فرایند خاصی نیست و می توان تنها در یک جلسه آن را انجام داد . از دیگر دلایل ارزان تر بودن قیمت ونیرکامپوزیت نسبت به لمینت پرسلین است .
برای نصب کامپوزیت، دندان پزشک ابتدا دندان را بی حس کرده و در صورت لزوم قسمت های پوسیده را جدا می کند؛ بعد فضای خالی را با دقت زیاد تمیز کرده و کامپوزیت را فرم می دهد.
اگرچه قیمت کامپوزیت ونیر نیز چندان پایین نیست اما می توان گفت کامپوزیت دندان ارزان ترین روش درمانی برای اصلاح طرح لبخند و پوشاندن عیوب ظاهری دندان مثل کج بودن، ساییدگی، فاصله بین دندان یا تغییر رنگ دندان ها به شمار می آید. با این وجود بهتر است قبل از آغاز درمان، از هزینه نهایی کاشت ونیر کامپوزیت آگاه شوید.

فرق روکش دندان با کامپوزیت یا لمینت در چیست؟

اکثر افراد هنگام تماس یا مراجعه به کلینیک نمی دانند فرق کامپوزیت ، لمینت و روکش دندان چیست . در ابتدا باید بگویم کامپوزیت و لمینت برای دندان های سالم و جهت زیبایی انجام می شود در صورتی که روکش دندان برای دندان های عصب کشی شده یا سیاه شده و ضربه خورده استفاده می شود . از روکش می توان برای شرایطی که تاج دندان پوسیده و ضعیف است نیز استفاده کرد .

جنس روکش مانند لمینت است و در ایران بیشتربه صورت تمام سرامیک (روکش های زیرکونیا یا IPS و یا بدنه فلزی با رویه ی سرامیک( روکش PFM)) می باشد . کامپوزیت از جنس پلیمر است .

تفاوت بعدی از نظر قرار گرفتن بر روی دندان و میزان تراش دندان می باشد. همان طورکه اشاره شد کامپوزیت دندان معمولا نیازی به تراش دندان ندارد اما در لمینت، دندان به مقدار خیلی کمی در حد ۳ دهم میلیمتر تراش می خورد و در روکش دندان تراش بیشتری به دندان داده میشود.

علت این است که در روکش به سبب ضعف تاج دندان، باید هم جلو و هم پشت دندان پوشانده شود ولی در لمینت فقط قرار است جلوی دندان با لمینت سرامیکی پوشانده شود.پس متوجه می شویم که لمینت و روکش تقریبا شبیه به هم و از یک جنس و با ماندگاری و طول عمر یکسان هستند ولی کامپوزیت اینگونه نیست.

بهترین کامپوزیت دندان در رشت

گزینه های زیادی برای انتخاب کامپوزیت وجود دارد که هنگام انتخاب باید توجه زیادی به بحث زیبایی آن داشته باشید . انتخاب کامپوزیت مناسب به اندازه انتخاب دندانپزشک اهمیت دارد . کامپوزیت های استفاده شده در دندانپزشکی زیبایی را می توان به چهار دسته تقسیم کرد :

کامپوزیت ماکروفیل یا درشت دانه

اولین کامپوزیت هایی که وارد دنیای دندانپزشکی شدند کامپوزیت های ماکروفیل یا درشت دانه هستند . این کامپوزیت ها از ذرات ۱۰ میکرومتری تا ۵۰ میکرومتری ساخته شده اند . ذرات این کامپوزیت به نسبت کامپوزیت های امروزی بسیار بزرگ محسوب می شوند . درشتی ذرات کامپوزیت ماکروفیل سبب مقاومت بیشتر می شود اما پولیش دندان را در فرایند درمان برای دندانپزشک سخت می کند . این کامپوزیت ها از ظاهر مناسبی برخوردار نیستند به همین دلیل امروزه کابردی ندارند .

انواع کامپوزیت دندان در رشت

کامپوزیت میکروفیل یا ریز دانه

این نوع کامپوزیت تکامل یافته ی کامپوزیت های ماکروفیل است . کامپوزیت های میکروفیل اولین بار در دهه ۷۰ میلادی ساخته شدند . میکروفیل ها از ذرات کوچک تر از ۱۰۰ نانومتر با ترکیب رزین های پر کننده و مواد پلیمری ساخته شده اند.همین ویژگی سبب سهولت در پولیش و پرداخت دندان در فرآیند درمان و زیبایی ظاهری بیشتر شده است .

کامپوزیت میکروفیل مقاومت و استحکام مناسبی برای ترمیم دندان های عقبی و تحمل فشاری که به دندان های خلفی در هنگام غذا خوردن وارد می شود را ندارد .از این نوع کامپوزیت بیشتر برای درمان دندان های جلویی می توان استفاده کرد . از بهترین کامپوزیت میکروفیل دندان می توان به Heliomolar از شرکت Ivoclar Vivadent و Renamel از شرکت Cosmedent اشاره کرد .

کامپوزیت های هیبرید ، میکروهیبرید و نانوهیبرید

کامپوزیت های هیبریدی بین دو طیف کامپوزیت های ماکروفیل و میکروفیل قرار دارد. این نوع کامپوزیت هم قدرت و استحکام ماکروفیل را دارد و هم قابلیت پولیش میکروفیل ها . نوع اولیه کامپوزیت های هیبریدی به دلیل داشتن ذرات درشت تر بین ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر استحکام و مقاومت بالایی دارند اما از زیبایی و قابلیت پولیش چندانی برخوردار نیستند به همین دلیل از نسل اولیه کامپوزیت های هیبریدی بیشتر برای ترمیم دندان های عقب استفاده می شود .

میکروهیبرید ها نسل جدید کامپوزیت ها هستند که اخیرا وارد بازار شده اند . میکروهیبرید ها حاوی ذراتی کوچک تر از ۱۰۰ نانومتر تا ۱ میکرومتر می باشند . در این محدوده اندازه مواد حاوی بار بالایی از فیلر هستند در نتیجه استفامت آن ها در برابر سایش بیشتر است . از دیگر مزایای این کامپوزیت می توان به فراهم کردن زیبایی و درخشش بیشتر به کمک ابزارهای پولیش ، میسر شدن پرداخت دندان برای دندانپزشک اشاره کرد . این ویژگی از تجمع پلاک در سطح ترمیم نیز جلوگیری می کند.

اصلی ترین مشکل کامپوزیت های هیبریدی از دست دادن زیبایی ظاهری به مرور زمان بر اثر استهلاک مواد است . با تخریب ذرات رزین ، فیلر ها استقامت خود را از دست می دهند و از سطح ترمیم کنده می شوند بنابراین زیبایی و درخشش اولیه این کامپوزیت ها در طی زمان دستخوش تغییر می شود .

نانوهیبریدها محصول جدید و منحصر به فردی هستند که تمامی کاربرد های کامپوزیت را در درمان های زیبایی پوشش می دهند. این کامپوزیت ها قابلیت دوام و پولیش بسیار خوبی دارند . از بهترین نمونه های کامپوزیت های نانو هیبرید که در کلینیک دندانپزشکی زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد Tetric EvoCeram و کامپوزیت آی پی اس IPS Empress Direct از شرکت Ivoclar Vivadent و Herculite Ultra از شرکت Kerr می باشد.

فیلم ونیرکامپوزیت

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ونیر کامپوزیت می توانید pdf زیر را مطالعه کنید .

نوشتهٔ پیشین
برخی از مشکلات جامعه پزشکی مزمن شده است
نوشتهٔ بعدی
درمان لومینیرز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست