ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان بهترین جایگزین برای دندان ازدست‌رفته است . اگر در جستجوی دندان‌پزشک خوب درزمینهٔ ایمپلنت دندان هستید دکتر یاسمن صادقی بهترین متخصص ایمپلنت در رشت است که با خیال راحت می توانید کاشت دندان خود را به او بسپارید .
از دست دادن یک یا چند دندان تأثیر به سزایی در چهره و مهم‌تر از آن در روحیه و اعتمادبه‌نفس افراد دارد. با استفاده از ایمپلنت می‌توان علاوه بر بازیابی توانایی جویدن طبیعی، چهره طبیعی و زیبایی لبخند را به فرد بازگرداند.خانم‌ها از سن ۱۵ سالگی و آقایان از سن ۱۸ سالگی می‌توانند کاشت ایمپلنت انجام دهند . ایمپلنت نوعی پایه تیتانیومی سازگار با بدن است . با ایمپلنت می‌توانید دندان‌های ازدست‌رفته خود را به‌صورت دائمی جایگزین کنید و دیگر بدون دغدغه بخندید.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان

۱-دندان‌پزشک ایمپلنت را در داخل استخوان فک قرار می‌دهد .
۲-پس از استخوان‌سازی سلول‌های استخوان‌ساز در سطح ایمپلنت ، استخوان فک به ایمپلنت جوش می‌خورد .
۳-فرایند جوش خوردن ایمپلنت معمولاً ۳ تا ۴ ماه طول می‌کشد .
۴- در مرحله آخر تاج و روکش دندان ساخته‌شده و بر روی پایه قرار می‌گیرد .
مراحل ایمپلنت دندان مانند هر درمان جراحی دیگر با ایجاد بی‌حسی موضعی در ناحیه موردنظر آغازشده درنتیجه بیمار در حین جراحی هیچ‌گونه دردی حس نخواهد کرد.
۵-پس از طی دوره پیوند استخوان (اسئواینتگریشن) ایمپلنت‌های پایه بستری مقاوم را برای طرح درمان انتخابی فراهم می‌آورند. برای راحتی بیمار تا ساخته‌شدن پروتز اصلی، بر روی ایمپلنت پروتز موقت طراحی می‌شود تا بیمار موقتاً بتواند به‌خوبی صحبت کند یا غذا بخورد .
۶-قالب‌گیری از ایمپلنت جزء موارد حساس و دقیق در ساخت پروتز ایمپلنت هست و بیمار می‌بایست کلیه دستورات دندان‌پزشک معالج را با دقت اجرا نماید.

انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت را می‌توان بر اساس شکل ، موقعیت یا روش مورداستفاده برای جایگذاری دسته‌بندی کرد . از انواع ایمپلنت دندان می‌توان به ایمپلنت‌های تک‌مرحله‌ای مانند ساب پریواستیل ، دومرحله‌ای مانند اندواستیل اشاره کرد. در دسته‌بندی ایمپلنت‌ها بر اساس روش کاشت می‌توان ایمپلنت‌های فرورونده و ایمپلنت برسازی درون کاشت دندانی را نام برد .
اغلب افراد هنگام کاشت ایمپلنت می‌پرسند کدام نوع ایمپلنت بهتر است ؟ در برخی موارد هم تردید پیدا می‌کنند و کاشت ایمپلنت خود را به تعویق می‌اندازند . نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اکثر برندهای ایمپلنت از کیفیت خوبی برخوردار هستند و موضوعی که می‌تواند در موفقیت‌آمیز بودن کاشت ایمپلنت تأثیر زیادی داشته باشد مهارت و تخصص دندان‌پزشک است .

انواع ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان ازنظر علمی

اگر بخواهیم ایمپلنت دندان را ازنظر علمی تقسیم کنیم ، شامل دسته‌های زیر می‌شود :
۱. ایمپلنت‌های داخل استخوان :ایمپلنت داخل استخوان معروف‌ترین نوع ایمپلنت است . این ایمپلنت به‌صورت پکیج داخل استخوان قرار می‌گیرد .
۲. ایمپلنت‌های ساب پریوستیال : از این نوع ایمپلنت در مواقعی که استخوان فک پایین به‌شدت تحلیل رفته است می‌توان استفاده کرد . ایمپلنت ساب پریوستیال به‌صورت سازه‌ای است که روی فک پایین و زیر لثه قرار می‌گیرد ، سپس ساختار پروتزی روی آن سوار می‌شود.
۳. ایمپلنت‌های زایگوماتیک: در مواقعی که استخوان فک بالا به‌شدت تحلیل رفته است ،یک ساختار فلزی به استخوان گونه‌ای پیچ می‌شود.
دو نوع ایمپلنت آخر امروزه با توجه به تکنیک‌های متنوع پیوند استخوان برای بازسازی استخوان فک، چندان مورداستفاده نیست.

مزایای ایمپلنت دندان

در این جا قصد داریم به چند مورد از فواید ایمپلنت نسبت به سایر روش‌های کاشت دندان اشاره‌کنیم :

 •  بلافاصله بعد از دست دادن دندان می‌توان ، دندان ازدست‌رفته را با ایمپلنت جایگزین کرد .
 • به لثه آسیبی نمی‌رساند و سلامت دندان‌های مجاور را نیز تضمین می‌کند .
 • با کاشت ایمپلنت می‌توان از مشکلاتی نظیر تحلیل رفتن استخوان‌ها و فک جلوگیری کرد .
 • ظاهر آن شبیه دندان طبیعی است و با استفاده از آن می‌توان اعتمادبه‌نفس ازدست‌رفته فرد را به او بازگرداند .
 • طول عمر بالایی دارد .
 • احتمال حرکت یا تغییر حالت در آن وجود ندارد زیرا دندان ایمپلنت شده کاملاً به استخوان فک متصل است و در آن ریشه دارد .
 • برخلاف دندان مصنوعی هیچ‌گونه تأثیری در تلفظ حروف توسط بیمار ندارد .
 • احتمال پوسیدگی ، عفونت و التهاب لثه در آن کم است .

انواع ایمپلنت دندانمعایب ایمپلنت دندان

ایمپلنت دارای کم‌ترین عوارض جانبی است . البته می‌توان گفت همیشه هم این‌طور نیست و میزان دقیق آن به جنس و کیفیت ایمپلنت ، میزان تخصص دندان‌پزشک ،همکاری بیمار و … بستگی دارد . در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین عوارض جانبی ایمپلنت اشاره خواهیم کرد :

 1. شکستن بدنه ایمپلنت : در برخی شرایط خاص این احتمال وجود دارد که فشار شدیدی به بدنه ایمپلنت وارد شود و بشکند .
 2. لق شدن و افتادن روکش ایمپلنت : افتادن روکش نیز از اتفاقات نادر پس از کاشت ایمپلنت است . در صورت بروز این حادثه در اسرع وقت به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید .
 3. عفونت ایمپلنت :مواردی که باعث عفونت ایمپلنت شود بسیار نادر است. بااین‌حال بین بیماران این اصطلاح به‌اشتباه رایج شده است. در مواردی که کاشت ایمپلنت به‌درستی صورت نگیرد و دندان ایمپلنتی کاملاً به استخوان جوش نخورد، ممکن است دندان‌پزشک دندان را جدا کند. در برخی موارد بیماران فکر می‌کنند که چون دندان ایمپلنتی عفونت کرده است، آن را خارج کرده‌اند که این باوری اشتباه است.
 4. شل شدن پیچ داخلی ایمپلنت: همان‌طور که قبلاً گفته شد، وارد شدن فشار زیاد به ایمپلنت ممکن است باعث بروز مشکلاتی مثل افتادن روکش ایمپلنت شود. این فشار حتی ممکن است به شل شدن پیچ داخلی ایمپلنت نیز کمک کند. این فشارها اغلب به دلیل مشکل دندان‌قروچه و حتی رفتن مواد غذایی بسیار سخت یا رفتن سنگ زیر دندان است.

بیشتر بدانید :پیشنهاد می شود مقاله کاربرد روکش دندان را حتما مطالعه کنید .

طول عمر و ماندگاری ایمپلنت دندان

اصولاً تا زمانی که ایمپلنت از بین نرود شما نیازی به تعویض ایمپلنت دندان خود ندارید . توصیه می‌کنیم برای اطمینان از سالم بودن و عملکرد طبیعی دندان هر ۶ ماه یک‌بار به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید . برای موفقیت‌آمیز بودن فرایند کاشت ایمپلنت توصیه می‌شود این کار را حتماً به یک متخصص ایمپلنت بسپارید و از رفتن به نزد دندان‌پزشک عمومی خودداری کنید .

ماندگاری ایمپلنت دندان به‌گونه‌ای است که اگر از آن به‌خوبی نگهداری شود تا پایان عمر می‌توانید از آن استفاده کنید. عواملی که در ماندگاری ایمپلنت دندان تأثیرگذار هستند عبارت‌اند از :

 • رعایت نکات بهداشتی و استفاده از مسواک و نخ دندان
 • سبک زندگی و سلامت کلی شما
 • مراجعه به دندان‌پزشک هر ۶ ماه یک‌بار
 • تخصص دندان‌پزشک و ارزیابی پیشرفت استخوان‌بندی
 • خودداری از جویدن یا گاز گرفتن چیزهای سخت مانند نوک قلم یا مداد
 • جذب ایمپلنت توسط استخوان فک
نوشتهٔ پیشین
قیمت بلیچینگ دندان
نوشتهٔ بعدی
برخی از مشکلات جامعه پزشکی مزمن شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مقالات

آخرین اخبار

فهرست